Serendipity, czyli niespodziewane korzyści złamanej ośki w rowerze…

Serendipity to “zaskakująca pomyłka”, “szczęśliwy przypadek”, Tym terminem określa się zwykle sytuację w której znajdujemy coś, podczas gdy szukaliśmy czegoś innego. Gdy napotkaliśmy miłą sytuację w zupełnie niespodziewanym, “przypadkowym” miejscu.

To wspaniałe zjawisko zdarza nam się znacznie częściej gdy się przechadzamy, niż gdy gdzieś biegniemy. Dziś ponownie go doświadczyłem, gdy w połowie drogi z pracy złamałem ośkę w rowerze. Chcąc nie chcąc resztę drogi pokonałem na piechotę. I w zupełnie nowy sposób zobaczyłem okolicę, którą mijam codziennie. W takcie tego nieco żmudnego marszu, z braku lepszego zajęcia moje myśli powędrowały w nowych kierunkach i przywiozły mi rozwiązanie pewnego problemu z Klientem, nad którym głowiłem się od dawna.

To jednak blog biznesowy, więc skąd ten temat? Otóż ta wspaniała cecha naszego umysłu przynosi wiele korzyści i istnieje solidne uzasadnienie biznesowe, by tych stanów świadomie poszukiwać. Wielu największych liderów wspominało, że najważniejsze decyzje, pomysły, produkty rodziły się w ich głowach w najbardziej nietypowych miejscach i sytuacjach.  Jednak Serendipity to zjawisko ulotne, by go doświadczyć i z niego skorzystać  trzeba być uważnym.

A Ty jak często stwarzasz warunki by przytrafił Ci się “szczęśliwy przypadek”?

Jak to robić?

  • Zmień drogę do pracy, a może jedynie środek transportu, w drodze powrotnej wysiądź przystanek wcześniej. 
  • Połóż się wcześniej spać, a następnego dnia rano przyjdź 2 godziny wcześniej do pracy. 
  • Weź z domu kanapkę i w przerwie na lunch zamiast pędzić do barku wyjdź z budynku , lub wjedź windą na wyższe piętro. Rozejrzyj się, pozwól by Twoja uwaga podążyła w dowolnym kierunku. 
  • Gdy czujesz, że utknąłeś w jałowej dyskusji, przerwij ją. Zajmij się czymś innym, a już wkrótce wrócisz do swojego rozmówcy z dobrym, satysfakcjonującym rozwiązaniem, które samo przyjdzie Ci do głowy.  
  • Zrób coś inaczej, choćby skorzystaj z kącika kuchennego innego działu, być może spotkasz tam osobę, dla której ciągle brakowało Ci czasu? 
  • Na konferencji porzuć sprawdzonych towarzyszy, przysiądź się do stolika nieznajomych, może spotkasz swojego nowego pracodawcę, Klienta lub pracownika? 

Serendipity czeka na Ciebie, musisz tylko dać mu szansę!

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować.